Spirit as the root of life, hoe stevig sta jij op de aarde?
Spirit, het is een begrip dat in de Oosterse geneeskunde vaak gaat over het mentale en het spirituele aspect van de mens. Onlangs kwam ik in mijn praktijk tijdens een behandeling het fysieke aspect van het hebben van een ‘heldere en sterke Spirit’ tegen.
‘Spirit as the root of life’ komt uit één van de klassieke teksten uit de Oosterse Geneeskunde (Lingshu, hoofdstuk 8) en geeft uitdrukking aan onze bezieling in het leven, onze ‘lust for life’. Spirit is onze verbinding met het universum, met het goddelijke en daarmee ook de spirituele verbinding met de mensen om ons heen. Als die verbinding met alles om ons heen er is, voelen we ons licht, staan we open voor het leven, ervaringen, mensen; we voelen dat we midden in het leven staan, het klopt, resoneert.
Die verbinding kan door vele oorzaken soms ook wegvallen, voor kortere of langere tijd. Het zal niet altijd zo zijn dat we gelijk in de gaten hebben dat die verbinding weg is, maar het eerder merken aan bepaalde fysieke uitingen. We slapen bijvoorbeeld minder goed, voelen ons onrustig of gejaagd, zijn wat onhandig in onze bewegingen (laten we opeens dingen uit onze handen vallen), hebben minder zin om af te spreken met mensen. Regelmatig zie ik in mijn praktijk mensen die al langere tijd slecht slapen, onrustig zijn, zich gestrest voelen, een licht beklemd gevoel op de borst hebben, zich gaandeweg wat somber voelen worden. Dit kan natuurlijk ook andere oorzaken hebben, maar vaak speelt Spirit een centrale rol bij een combinatie van dit soort klachten.
Zo kwam afgelopen week één van mijn patiënten in de praktijk. Vooraf kondigde ze aan dat ze in een winterdip zat, eenmaal in de praktijk bleek ze eerder te actief te zijn, waardoor ze ’s nachts zo onrustig was dat ze al weken zeer slecht sliep. Een gejaagd gevoel in de borst, het gevoel niet helemaal hier te kunnen zijn.
Hara- en polsdiagnose vertelden mij dat in het samenspel van de organen, juist de Spirit extra aandacht nodig had. Mijn behandeling richtte zich op het tot rust brengen en ankeren van de Spirit, deze weer naar het centrum brengen. Direct na afloop was patiënte rustig, had een gezonde blos op de wangen, voelde zich weer ‘senang’. De volgende dag liet zij weten die nacht heel goed geslapen te hebben. Ontzettend fijn! Wat haar nog meer opviel en verraste was dat haar balansoefeningen veel beter gingen en dat zelfs het planken opeens veel makkelijker ging.
Daar waar de Spirit weer rustig op zijn plek zat, kon ook haar lichaam stabieler en meer geaard in het leven staan.
Voor mij was dit ook weer bijzonder om te zien: wat een shiatsubehandeling voor iemand kan doen, op zo veel niveaus.
Bovenstaande blog deelde ik ook op de website van de Beroepsopleiding Iokai Shiatsu, waar ik al vele jaren docent ben.
Wil je ervaren hoe het is om zelf shiatsu te geven, kennis te maken met dit mooie ambacht, dan kun je vanaf maart meedoen aan de eerste van twee Intensives te Amersfoort. De eerste acht deelnemers kunnen meedoen met een subsidie, een mooie korting op het lesgeld. Op 13 februari vertellen we daar meer over tijdens de open dag.